TurkNet Abonelerine Müjde AKK Kalktı

0
232
views
turknet

İnternet servis sağlayıcısı TurkNet, Türkiye’de 26 farklı ülkede Adil Kullanım Kotası’nı kaldırdığını duyurdu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, uzunca bir süredir Adil Kullanım Kotası’nın kaldırılmasıyla alakalı önemli çalışmalar yapıyor. Hatta 7 Şubat Dünya İnternet Günü programında konuşma yapan Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, bu sistemin 2018 sonu itibariyle ortadan kalkacağını açıklamıştı. Son birkaç yıldır fiber internet projeleri kapsamında çalışmalarını artıran TurkNet, yeni bir hamle yaparak Adil Kullanım Kotası’nı şimdiden kaldırdı.

Adil Kullanım Kotası kaldırıldı ve resmi duyuru yapıldı

Esasında bu yen sistem geçen hafta itibariyle aktif edildi. Yani TurkNet aboneleri bir süredir interneti Adil Kullanım Kotası olmadan kullanabiliyor. Fakat bugün yapılan resmi duyuruyla birlikte tüm aboneler bu bilgiye erişmiş oldu. Türkiye’deki internet servis sağlayıcıları hizmet verebilmek adına YAPA ve VAE olmak üzere iki farklı türde yöntem kullanabiliyor.

Adil Kullanım Kotası olmadan internete erişebilen şehirler

İşte ayrım da tam olarak bu noktada başlıyor. Zira TurkNet’in bu yeni sistemi YAPA yöntemiyle hizmet veren bölgeler için aktif edildi; bu da Türkiye’de 26 ilanlamına geliyor. TurkNet abonesi olan ve Adil Kullanım Kotası takılmadan internete erişebilen iller şöyle: Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Trabzon ve Uşak.