Süper kahramanlar artık mümkün mü?

0
246
views

Süper kahramanlar her ne kadar hepimizde hayranlık uyandırsalar da hep hayal ürünü olarak düşünüldüler. Şimdiyse hayalleri gerçeğe dönüştürme zamanı!

Süper kahramanlar, özel güçleri nedeniyle izleyenler için her zaman hayranlık uyandırmıştır. Teknolojik ve biyolojik gelişmelerle yakın gelecekte süper kahramanlara dönüşebiliriz!

Süper kahramanlar gerçek hayata taşınıyor

Çizgi romanlarından Hollywood’daki büyük yapımlara kadar, hayal gücümüzün çok ötesine uzanan gelişmiş insanlarla çevriliyiz. Bu insanların becerileri, yaratıcılığımıza ilham veriyor ve bu becerileri gerçeğe dönüştürebilecek biyolojik ve teknolojik gelişmeleri hızlandırıyor.

Teknoloji ve genetikteki gelişmeler, güçlü ekoskeletlerin (giyilebilir robotların) üstün fiziksel ve zihinsel niteliklerin bulunduğu süper insanları her zamankinden daha erişilebilir hale getiriyor. Yakın gelecekte kendimizi süper kahraman haline getirme şansımız olabilir ancak bu tür seçimlerden kaynaklanan etik ve maddi sorularla yüzleşmeliyiz.

Iron Man Zırhı

Araştırmacılar insan yeteneklerini geliştirmek için dış iskelet takımları geliştiriyor. Fiziksel engellilere yardım etmek veya ülkedeki silahlı kuvvetleri güçlendirmek için dış iskelet takımları geliştiriliyor. Ancak Marvel filmlerinde olduğu gibi, Iron Man benzeri bir zırh geliştirmede en büyük kısıtlayıcı faktör güç kaynağı oluyor. Böyle bir güce sahip bir zırhta, aynı derecede güçlü bir enerji kaynağına ihtiyaç duyuyor. Ark reaktörü olmadan zor gözükse de Iron Man zırhı, Marvel kıyafetlerinin hayatımıza uyarlanmasında daha yakın durumda.

X-Men: Bilim onları oluşturabilir, ancak bu etik olur mu?

X-MEN’den, X-GEN

Bu çalışma, demir bir kıyafeti değiştirmekten daha çok genetiği değiştirmekle ilgili. Geçmişte bilim adamları, fiziksel özelliklerin çoğaltılması için memelileri yönlendirebildiyse de, kendi Steve Rogers‘larımıza veya bir X-Men kadromuza sahip olmaya şu an uzağız. Ancak yakın gelecekte sonuca ulaşabiliriz. Bilim adamları, epigenetiklecanlılık ve gücü artırabilecek özelliklerin değiştirilebileceğine inanıyor.
Süper kahramanların gerçek olup olmayacağı sorusu zamanla cevap bulacaktır. Ancak kendi süper kıyafetlerimizi oluşturma konusu etik, toplum ve maliyet merkezli ilerliyor.